Sorular ve Cevaplar - Türkçe

Neden Kadın Tarihi Çalışmalı?

Bu sıklıkla sorulan bir sorudur ve genelde şu sorular devamında gelir: “Neden uluslar arası Kadınlar Günü var?”, “Neden Erkekler günü yok?”. Cevap çok basit. 2000 yılı aşkın bir süredir tüm dünyadaki patriarkal toplumlarda kadınların ikincil hale getirilip baskılanmasından sonra, kadınları toplum yaşamından, tarihinden uzaklaştıran dengesizliğe dur dememiz gerekli ve hatta zorunludur. Gelecekte veya ideal bir dünyada buna gerek olmayabilir, ama şu anda eşitlik özleminin tam olarak hayata geçirilmesine kadar kat edecek çok yolumuz var.

En ünlü Hitit Kraliçesi kimdi?

Tahtta olduğu sürece elde ettiği başarılar ve Mısır Kralı 2. Ramses ile olan ilişkisi birçok belgeyle günümüze kadar gelmiş olan Puduhepa en ünlü kraliçeydi. Kendisinden önce gelen ve daha az bilinen diğer kraliçelerden farklı olarak, Puduhepa’nın aynı zamanda saray arşivini kuran ve böylece günümüze kadar birçok belgenin elde edilmesini sağlayan kraliçe olduğuna inanılmaktadır.

Dowager Kraliçesi ne anlama geliyor?

Dowager Kraliçesi, ölen bir kralın dul eşine verilen isimdir. Hitit döneminde, eşi öldükten sonra kraliçenin tacını ve görevlerini devam ettirmesi sık rastlanan bir durumdu. Özellikle kral tahtına oturacak olan kraliçenin oğlu henüz çok genç ise, kraliçe kralın ölümünden sonra bir müddet daha tacını ve nüfuzunu koruyabiliyordu. Bazı kaynaklara göre, oğlu tahta geldikten sonra bile ölene dek kraliçe tacını koruyordu. Bu da, yeni kralın eşinin ana kraliçe ölene kadar kraliçe tacını giyemeyeceği anlamına geliyordu. Bu protokolün birçok politik sürtüşmeye yol açtığı ve Dowager Kraliçesinin sürekli yaşam tehdidi altında yaşamasına neden olduğu ortadadır.